Historie pardubického letiště

Archiv novinek
Zpět na aktuální novinky

21.11.2010

Na stránku o poválečné historii letiště jsem vložil pár leteckých snímků letiště.

7.2.2010

Přesně po roce vyplněném jinými povinnostmi jsem se vrátil k aktualizacím těchto stránek.
Jako první to "odnesla" 14. brigáda logistické popory.
Další aktualizace snad teď již budou přibývat o mnoho častěji, materiálů jsem za ten rok nasbíral dost a dost.

7.2.2009

Aktualizoval jsem stránku s odkazy na další weby.
Dále byly aktualizovány stránky věnované simulátorovému lítání - jak na online a recenze na joystick.
Byly opraveny drobné překlepy v některých dalších článcích, pokračuji na aktualizaci článku o náletu z 24.8.1944.

1.1.2009

Do nového roku s aktualizací stránek - přibyl nový článek se seznamy známých obětí náletů na Pardubice za druhé světové války, aktualizoval jsem většinu článků o náletech. Podstatná aktualizace čeká článek o náletu 24.8.1944. Dále byly aktualizovány články o Flak-Ersatz-Abteilungu 99 a o Dragounském pluku 8. - viz. označené aktualizace na mapě stránek.

Chtěl bych poděkovat Vám, všem návštěvníkům těchto stránek,
za čas, který jste tu strávili v roce 2008 a popřát Vám jen to nejlepší v roce 2009.

Pavel P.

9.12.2008

Dostala se mi do ruky nová knížka nakladatelství Jakab - MiG-21, díl 2. Autorem je Miroslav Irra.
Doplnil a opravil jsem tak články týkající se 4. stíhacího leteckého pluku "SNP" a 47. průzkumného leteckého pluku.

1.11.2008

Po delší odmlce opět drobná aktualizace stránek. Jsem poněkud zaneprázdněn rodinnými povinnostmi a tak jsem zatím jen opravil pár drobností a překlepů v několika článcích a doplnil něco málo informací...

Nicméně jsem úplně nezahálel. Podařilo se mi získat několik fotografií z pardubického letiště z devadesátých let (Su-25K č.1003 v rollstopech, návštěva francouzských pilotů z letecké školy na strojích Alpha Jet atp.), které v brzké době umístím do příslušných článků.

Dále bych chtěl upozornit na novou publikaci z nakladatelství Svět křídel. Jmenuje se "Bez nich by nevzlétli" a autor, Stanislav Vystavěl, v ní na více jak 400 stranách popisuje historii letištního a radiotechnického zabezpečení čs. letectva od roku 1945 až do roku 2008. Kniha je nabitá informacemi, je plná fotografií techniky, zařízení, vybavení atp. Prostě je to další z knížek, kterou fanoušek čs. letectva musí mít ve své knihovně.

21.9.2008

Přidal jsem nový článek o 14. brigádě logistické podpory Pardubice. K pár řádkům, které jsem tu měl v článku o poválečném působení armády na letišti jsem přidal několik dalších informací a už to dalo na samostatný článek.
Byly opraveny, nebo drobně doplněny i další články.

12.9.2008

Aktualizován článek o Centru leteckého výcviku v Pardubicích.

7.9.2008

Dnes jsem přidal na web jeden úplně nový článek - Správa letiště Pardubice.

29.7.2008

Zhruba po měsíci jsem tu opět s další aktualizací stránek - dá se říct, že docela podstatně jsem rozšířil článek o dění na letišti (a v Pardubicích) v období druhé světové války. K němu jsem přidal nový článek o skladech LPH pro Luftwaffe, které byly na letišti. Tyto informace tu už kdysi částečny byly, ale nebylo jich dost na samostatnou kapitolu.
Současně s tím bylo provedeno i u jiných článků několik drobných úprav, oprav a doplnění jednoho dvou slov atp., které nestojí za podrobný výpis.

Dneska bych ale rád upozornil na následující článek - Dragounský pluk 8 "Knížete Václava Svatého".

Zabývám se myšlenkou na zpracování dalších článků o vojenských jednotkách působících v Pardubicích (např. z kasáren Hůrka, z dnes již neexistujících kasáren na Palackého třídě, z kasáren TGM atp.). Je to taková první vlaštovka, zda se má cenu zabývat i ostatními vojenskými jednotkami v Pardubicích, nejen letištními - uvidíme, co na to řekne návštěvní kniha a statistiky na stránkách. :-)
Tuto jednotku jsem zvolil proto, že o ní všeobecně existuje málo informací a není tak "profláknutá" jako například železniční pluk.

26.6.2008

Vyšla nová publikace nakladatelství JaPo. Tentokráte se netýká letadel Luftwaffe, ani prvoválečných letounů, ale věnuje se invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, zejména její letecké části a obsazení čs. letišť. Díky této publikaci jsem doplnil pár informací do článků Armáda na letišti Pardubice po roce 1945, 4. stíhací letecký pluk "SNP", 30. bitevní letecký pluk "Ostravský", a 47. průzkumný letecký pluk.

1.6.2008

Tak jsem včera byl na Aviatické pouti. Jen v rychlosti přináším pár fotek z toho co jsem nafotil.

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

Aviatická pouť 2008

27.5.2008

Aktualizoval jsem článek o Letecké vojenské akademii. Ještě jednou bych chtěl poděkovat za materiály, které jsem obdržel mailem a bez kterých by nebylo možné tak rozsáhlou aktualizaci provést.
Množily se mi návštěvy z cizích diskusních fór na stránku o Flak-Ersatz-Abteilungu 99. Zkusil jsem ji přeložit do angličtiny a uvidí se, jak se to chytne.
V minulém týdnu jsme si mohli připomenout jedno výročí. Před 125 lety, 20.5.1883, se v pardubickém hotelu Veselka narodil první český letec, Ing.Jan Kašpar.
S Ing. Kašparem souvisí i Aviatická pouť, která se koná tento víkend 31.5-1.6.2008 na pardubickém letišti.

18.5.2008

Po delší době opět aktualizace, ale tentokrát opravdu pořádná. Aktualizoval jsem články:
Armáda na letišti Pardubice po roce 1945,
18. stíhací / stíhací bombardovací letecký pluk,
4. stíhací letecký pluk "SNP",
30. bitevní letecký pluk "Ostravský", a
47. průzkumný letecký pluk.
Dovolím si říct, že přibylo mnoho zajímavých a pro mě nových věcí. A odkud jsem je vzal?

Koupil jsem si novou knížku. Napsal ji Libor Režňák a jmenuje se „Ocelový hřebec MiG-19 a československé letectvo 1958 - 1972" (nakladatelství Svět křídel, Cheb 2008, ISBN 978-80-86808-45-1). Je věnována převážně působení MiGu-19 v našem letectvu, jak již název napovídá, ale autor přináší i spoustu dalších informací. Kniha má zhruba 580 stránek, obsahuje spoustu dosud nepublikovaných fotografií, tabulkových přehledů, seznamů atp.

16.3.2008

Tak dneska jsem přidal další článek k vojenskému školství na pardubickém letišti. Věnuje se Letecké vojenské akademii. Díky ní bylo možné nad Parubicemi vidět jak původem britské spitfiry, tak následně i československé deriváty německých Bf-109 - Avie S-199 a CS-199.
Na dalších článcích se usilovně pracuje, když všechno půjde tak, jak má, bude se věnovat předválečné éře pardubického letiště.

2.3.2008

Po zhruba šestinedělní přestávce jsem tu opět s aktualizacemi.

Dal jsem do jednoho článku posloupnost působení leteckých pluků na letišti po druhé světové válce. Přehled jsem doplnil to několika dalšími tématy, pro která nemám dostatek údajů, aby mi vydaly na samostatný článek - více viz. Armáda na letišti Pardubice po roce 1945

Dále jsem upravil některá data ohledně 4.slp a opět došlo k některým drobným opravám u dalších článků.

No a nakonec bych všechny zájemce o létání v Pardubicích chtěl upozornit na jednu knížku. Napsal ji Jan Niesner a jmenuje se „Nebe není ráj aneb starý pilot vypravuje" (nakladatelství Svět křídel, Cheb 2007, ISBN 80-86808-41-6). Autor v ní popisuje své působení v letectvu ČSLA. V padesátých letech působil přibližně 5 let v řadách 4.slp v Pardubicích, následně byl odvelen do Košic. I když je část knížky popisující jeho působení v Pardubicích relativně krátká, knížka stojí za přečtení. V mé knihovně už místo nastálo našla.

13.1.2008

Dnešní, opět nedělní aktualizací přibyly na stránky 3 nové články.

První se týká současného provozovatele civilního letiště, společnosti "East Bohemian Airport, a.s.".

Dále jsem pokročil v poválečné historii vojenského letiště a výsledkem jsou články:
"18. stíhací / stíhací bombardovací letecký pluk" a "34. základna Školního / Speciálního letectva".
Dále jsem upravil některá data ohledně 4.slp a opět došlo k některým drobným opravám u dalších článků. Další aktualizaci plánuji opět za týden.

6.1.2008

Přidán článek o poslední větší jednotce umístěné za války na letišti. Je to článek o SG 151.
Jinak jsem pokračoval v drobných úpravách stránek, některé články jsem trošku aktualizoval atp.
Získal jsem další rozsáhlý materilál o náletu 24.8.1944 z pera Zdeňka Bičíka, takže se chystám na jeho kontrolu a aktualizaci.
Vyšla i nové knížka z nakladatelství Svět křídel, která se věnuje náletům na Kolín během druhé světové války. Ta knížka se jmenuje "...a země se chvěla" a autorům (Ladislav Jouza, Michal Plavec) se opravdu povedla. Když jsem si ji kupoval, tam mi prodavačka v knihkupectví říkala, že se chystá podobná knížka o náletech na Pardubice.

1.1.2008

Tak jsem o vánočních svátcích opravil některé chyby, překlepy a nedoklepy. Přidal jsem pár drobných aktualizací u vícero článků a dal dokupy stránku se zdroji, z nichž jsem čerpal informace.

Všem návštěvníkům tohoto webu přeju všechno nejlepší v roce 2008!

2.8.2007
Při probírání se podklady se mi podařilo natrefit na to, že v řadách 47.letky III.peruti LP4 působil i tehdy desátník a četař, dnes brigádní generál v.v. Zdeněk Škarvada

Generál Zdeněk Škarvada

Brigádní generál v.v. Zdeněk Škarvada. Zdroj: Univerzita obrany.


O několik podrobností o jeho působení u LP4 jsem doplnil do původního článku.


29.7.2007
Včera večer jsem začal a teď kolem deváté večer končím. Výsledkem je článek o posledním leteckém pluku působícím na letišti v Pardubicích - 30. bitevní letecký pluk "Ostravský".


28.7.2007
Konečně nový článek - po delší době se mi opět podařilo dát do kupy delší článek. jako cíl jsem si tentokrát vybral 47.průzkumný letecký pluk, tentokráte jsem díky laskavosti kolegy Jirky S. mohl umístit na stránky i něco fotografií z jeho galerie. Fotografie jsou opět jsou zmenšené, a tak pokud je budete chtít vidět v plné velikosti, budete se muset přesunout na jeho webové stránky www.czechairspotters.com, konkrétně do fotogalerie 47.pzlp MiG-21, Su-22 photo.


11.7.2007
Do článku o náletu z 24.srpna 1944 jsem doplnil několik fotografií, které jsem objevil při brouzdání na webu. Fotky jsou zmenšené, pokud je budete chtít vidět v plné velikosti, budete se muset přesunout na webové stránky uvedené v odkazech.


28.5.2007
O prvním červnovém víkendu se koná na pardubickém letišti již tradičně Aviatická pouť. Podrobnější info včetně programu najdete na jejich stránkách. Já osobně se mimo ukázek AČR těším hlavně na letovou ukázku Aera L-29 Delfín.


17.4.2007
Aktualizován článek o SG77. Přidáno info o Oblt.Lambertovi a náletu na rozhlas během Pražského povstání.


15.3.2007
Dneska je tomu 68 let, co v nevlídném počasí dorazily do Pardubic vojska okupantů. Do Pardubic přijela Wehrmacht od Hradce Králové v dopoledních hodinách.
Letiště bylo obsazeno pozemními sledy Luftwaffe kolem poledne.


14.2.2007
Zbrusu nový armádní airbus se dnes objevil na pardubickém letišti. Na stránkách spotterů se jistě brzo objeví fotky, co ulovili.


1.2.2007
Dnes byla spuštěna nová verze stránek.
Ta stará už mi svou svázaností v php přestávala vyhovovat. Sice měla některé vychytávky, které v html a css nedokážu napsat, ale tohle mi dává větší volnost se kterou se už dostávají tyhle stránky podobu blížící se mé původní představě.
Poslední aktualizace: